Neden Erzurum Balı? Erzurum Balının Farkı Ne?

Neden Erzurum Balı? Erzurum Balının Farkı Ne?

Topografik Yapı, İklim Koşulları ve Zengin Bakir Flora Örtüsü Erzurum Balını Diğer Ballardan Ayıran En Önemli Özelliklerdir

Erzurum balının halis muhlis kır çiçeği balı olması bala bir başka değer kazandırmaktadır. Her türlü çevre kirliliğinden uzak, yüksek rakımda yetişen, içerisinde başka yerde bulunmayan endemik bitkilerin de yer aldığı 1.500’e yakın zengin bakir bitki örtüsü, tamamen geleneksel arıcılık yöntemleri ile elde edilen yüksek kaliteli organik bal, tüm ülke genelinde talep görmektedir. İşte Erzurum balının diğer ballardan ayırt eden özellikler…

1. Doğal Bitki Türünün Yaklaşık % 30’unun Yurdumuzun Diğer Bölgelerinde Yetişmemesi

Erzurum balını diğer bölgelerden farklı kılan en belirgin özelliklerinden birisi endemik bitki türünün oldukça fazla olmasıdır. Yalnızca Erzurum ve çevresinde yetişen doğal bitki örtüsü Erzurum balını, en kaliteli duruma getirmektedir.

2. Yüksek Rakımlı Yaylaların Yerleşim Yerine ve Sanayileşmeye Uzak Olması

Erzurum’da arıcılık yapılan 2 bin rakımın üstünde yer alan yaylaların, yerleşim yerlerinden ve sanayileşmeden oldukça uzak olması, çevre kirliliğine maruz kalmamış bitki örtüsüyle en doğal, en lezzetli ve en kaliteli Erzurum balının üretilmesine olanak sağlıyor.

3. Ortalama 1400- 1500 Çiçeklik Zengin Bakir Flora Örtüsüne Sahip Olması

Yaklaşık 1400-1500 farklı çiçekten oluşan zengin bakir flora örtüsüne sahip özellikleri ile Erzurum bal üretimi için bir hazine konumundadır. 

4. Yaylalarda Kimyasal Gübreleme veya Diğer Kimyasal Maddeler Kullanılmaması

Arıcılık yapılan bölgelerdeki yüksek rakımlı yaylalarda kimyasal gübreleme veya yabancı ot ve zararlı kontrolü için diğer kimyasal maddeler kullanılmadığından organik bal üretimi için önemli bir potansiyele sahiptir. 

5. Yüksek Besin Değerine Sahip, Mineral, Vitamin ve Protein Açısından Zengin Olması

Katkı maddesi içermeyen doğal yapısı ile binlerce metre rakımdaki özel kır çiçeklerinden elde edilmiş Erzurum balı, yüksek besin değeri ile sağlığımız için doğal bir şifa kaynağı, lezzetli aroması ve tadıyla ise sofraların vazgeçilmez gıdaları arasında yer almaktadır.

Erzurum Balının Faydaları

Katkı maddesi içermeyen doğal yapısı nedeniyle Erzurum balı hem yetişkinler hem de çocuklar için sağlık açısından çok faydalıdır.    

1. Hazımsızlık Ve Benzeri Sindirim Problemlerine İyi Gelir

Erzurum balının mideye kuvvet verici özelliği vardır. Şeker emilimi en kolay şeker olması nedeniyle ayrıca hazım yapılmadan direkt kana kolayca geçer. Böylece midede bulunan fazlalıkları dışarı atar.

2. Erzurum Balının Kan Yapıcı Özelliği Vardır

Kansızlığı giderir, kan yapıcı özelliği vardır. Hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevi görür.

3. Kalp ve Damar Hastalıklarına İyi Gelir

Damarları açar. Erzurum balı diğer şekerlerin aksine oksijenle reaksiyona girdiği için tamamen yanma olur ve atık madde az miktarda açığa çıkar. Kalp adalesine zindelik verdiği için kalp hastalarına yarar sağlar.

4. Romatizmalı Hastalara İyi Gelir

Romatizmalı hastaların kullanması ile iyileşmeye yol açar.

5. Erzurum Balının Ağrı Dindirici Özelliği Vardır

Özellikle balın buharı ağrı ve sızıya dakikalar içinde sürülürse etki etmekte ve ağrıyı dindirmektedir.

6. Kabızlığı Giderir

Balın ılık su ile şerbeti içilerek kabızlık giderilir.

7. Doğal Erzurum Balını Zayıflatıcı Özelliği Vardır

Bal Ilık olarak tüketildiğinde zayıflatıcı özelliği vardır.

8. Sarılık Hastalığına İyi Gelir

Erzurum balı ile salatalık rendelenip yenilirse sarılık hastalığına iyi gelir, kanı temizler ve hastalığın kısa sürede iyileşmesine olanak sağlar.

9. Erzurum Balı Karaciğer ve Göğsü Temizler

Doğal baldaki ciholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir ve karaciğerin temizlenmesini sağlar.

10. Varisli Bölgenin Rahatlamasını Sağlar

Erzurum balı varisli bölgeye masaj yapılarak uygulanır.