Erzurum Gıda Ürünleri

Erzurum Salim Yöresel Göğermiş Peynir (1 Kg)

Erzurum’da genel olarak evlerde ev üretimi yoluyla yapılan civil peynirin tamamen doğal ve özgün şartlarda bekletilerek eskitilmesi ve olgunlaştırılması yoluyla elde edilen peynir türüdür. Doğal bir antibiyotik niteliği taşıyan göğermiş peynirin yağ oranı da oldukça düşüktür. Erzurum'un coğrafi işaretli ürünüdür.
Gün içerisinde kargoda
Hafta sonu ve saat 15:00'dan sonra verilen siparişlerde kargolar sonraki iş gününde gönderilir.
235,00 ₺ 250,00 ₺

Ürün Açıklaması

Yeşil Peynir de denilen Erzurum küflü civil peyniri veya göğermiş peyniri kahvaltıların başköşesinde yer alır. Sıcak lavaş ekmeği, tereyağı ile tüketilir. Kendine has bekletilmiş peynir kokusu, aroması, hazmı kolaylaştırıcı özellikleri, bir yana, barındırdığı yeşil renkli küf dolayısıyla aynı zamanda doğal bir antibiyotik niteliği de taşımaktadır. Yağ oranının oldukça düşüklüğü de bu peynirimizi özellikle tatil yörelerinde tercih sebebi haline getirmektedir. 

Yöresel Erzurum çivil peyniri kurutularak tuzlanır ve sonra hava almayacak bir şekilde derilere veya kovalara basılır. Ortalama 3-5 ay farklı bir işlem görmeden soğuk ortamda bekletilir. Sonrasında tüketime hazır hale gelir.

Bu ürün için henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.