Sağlıklı ve Protein Esaslı Yöresel Erzurum Kahvaltısı Tanıtıldı

Sağlıklı ve Protein Esaslı Yöresel Erzurum Kahvaltısı Tanıtıldı

Erzurum'un organik tarım ve hayvancılık ürünlerinden elde edilen yaklaşık 60 çeşit üründen oluşan yöresel Erzurum kahvaltısının tanıtımı yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilen “Türk Mutfağı Haftası Erzurum Kahvaltısı” projesinin lansman toplantısı Palandöken Kayak Merkezi’nde gerçekleştirildi. Hayvancılıkta zirve kent olan Erzurum'un büyükbaş hayvancılıkta ikinci sırada yer aldığını ifade eden Memiş:

“Hayvancılığın merkezi olmamız dolayısıyla kahvaltıda görülen ürünlerinin protein değeri yüksek. Aynı zamana da çok sağlıklı ürünler. Erzurum mutfağı, sağlıklı, protein esaslı beslenmek için çok ideal."

Yöresel Erzurum Kahvaltısı

Basın toplantısında; göğermiş peynir, tandır ketesi, Erzurum pastası, kuru köfte, Hasankale lavaşı, zeytinyağlı lahana sarması, çaşır, civil peynir, Erzurum kaşarı, tereyağı, kuru kaymak, Tortum cevizi, peynir helvası, petek balı, su böreği, kavurma, hasuta, dut çullaması, pestil çullaması, patates közlemesi, un helvası, kuymak, göğermiş lor, zeytinyağlı dolma, dut pekmezi ve diğer 60’a yakın yöresel ürüne sahip olan “Erzurum Kahvaltısı”nın tanıtımı yapıldı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, burada yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün işbirliğinde hazırlanan projenin önemine vurgu yaptı.

“60 Çeşit Ürünün Lansmanını Yaptık”

“Erzurum Kahvaltsı”nın Anadolu’nun bir portresi olduğunu kaydeden Vali Memiş, “Bu özel projeyle birlikte inşallah Anadolu’nun eşsiz mutfak kültürünü yansıtan Erzurum Kahvaltısı’nı tüm dünyaya tanıtacağız. Bugün burada toplam 60 çeşit ürünün lansmanını yaptık. Yöresel lezzetlerimiz dünya mutfağının seçkin örneklerini yansıtıyor. Türkiye’nin önemli turizm kenti olan Erzurum, ünlü lezzetleri ve Erzurum kahvaltısıyla da dünya vitrinine taşınacak.” diye konuştu.

“Beslenme Anlayışı Geleneksele Doğru Yönelmeye Başladı”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, “Günümüzde beslenme anlayışı organik ve doğal ürünler ile geleneksele doğru yönelmeye başladı. Erzurum’da, öylesine özel tatlar ve öylesine zengin bir yöresel mutfağımız var ki, her bir ürün markalaşmayı gerçekten de fazlasıyla hak ediyor.” şeklinde konuştu.